Malta’da Dil Kursları Yaz Okulu Yaşam ve Çalışma

 MALTA’da Hayat

 Malta yurtdışında dil okuluna gitmek isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilir. Güney Avrupa’da yer alan, güneşi, denizi, plajları, tarihi dokusu, sıcakkanlı insanları ile tanınan Malta; ülkemize yakın konumuyla ailelerin ve öğrencilerin sık tercih ettiği ülkelerdendir.

 Fiyatları diğer ülkelere göre daha cazip olan ve iklimi ılıman olan Malta’da öğrencilik hayatı da çok keyiflidir. Gelin isterseniz önce Malta’ya nasıl gidilir onu anlatalım…

Yurtdışına İlk Kez Çıkıyorum Ne Yapacağım?

Malta’ya Nasıl Giderim?

 Malta’ya ülkemizden direkt uçuş bulunmaktadır. Valetta’daki International Airport’a özellikle yaz dönemlerinden hemen her gün uçuş bulunuyor. Türkiye Malta arası uçuşlar yaklaşık 2 buçuk saat sürüyor. Türkiye ve Malta arasındaki saat farkı ise sadece 1 saat.

 

 Malta’ya uygun uçak bileti almak istiyorsanız bilet almayı son dakikaya bırakmayın ve Avrupa’nın başka bir şehrinden aktarmalı uçuşlara bakın. Bazen çok uygun uçuşlar denk gelebiliyor.

 

 Peki; yurtdışına ilk kez çıkacaksanız ne yapacaksınız? Hiç endişe etmeyin tahmin ettiğinizden daha kolay… Gelin anlatalım…

 

 Türkiye’den Çıkış: Türkiye’de havalimanına gittiğinizde, biletinizi aldığınız uçuş şirketinin kontuarına gidip biletinizi almanız ve bagajınızı teslim etmeniz ilk işiniz. Sonrasında çeşitli güvenlik kontrollerinden geçip, gümrük kapısına geleceksiniz, burada memurdan aldığınız onay sonucunda uçağınızın kalkacağı kapıya (gate) doğru yol alınız. Bekleme alanında uçuş saatinizi bekleyin ve saat gelince uçağınıza gidip, koltuğunuzu bulup oturun. (Tüm uçuş bilgileri biletinizde yazar fakat kapınızın değişme olasılığına karşılık havalimanı içerisinde kurulu kocaman ekranlardan uçuş numaranızı ve kapı numaranızı kontrol edebilirsiniz)

 Uçuşunuzu gerçekleştirdiniz ve Malta’dasınız peki şimdi ne olacak?

 Malta’ya Varış: Uçaktan indiniz, birazdan pasaport kontrolü için sıraya gireceksiniz. Uçaktan indikten sonra hosteslerin ve uçak kafilesinin yönlendirmesiyle pasaport kontrolüne varacaksınız. Sıra size geldiğinde birkaç basit soru yöneltilecek. Bu sorulara en düzgün yanıtları veriniz. Örneğin ne için ülkeye giriş yaptığınızı, hangi okulda okuyacağınızı, ne kadar süre kalacağınıza dair soruların cevaplarını önceden kafanızda hazırlayın. Eğitim alacağınıza dair belgeleriniz yanınızda olsun. İngilizceniz çok temelse birkaç soruya önceden çalışmanızı öneririz.

Havalimanından Ulaşım: Pasaport kontrolünden çıktıktan sonra diğer yolcularla birlikte bagaj alanına doğru yürümeye başlayacaksınız. Bagaj alanlarının üzerlerindeki ekranlarda hangi uçuşa ait bagajların geldiği yazar, zaten uçaktaki insanlara göz aşinalığınız olacaktır… Gidince doğru sırada bekleyip, valizinizi alın ve otobüslere doğru yönelmeye başlayın.

Malta International Airport Valetta’nın merkezinden 8 km uzaklıktadır. Şehir merkezine havalimanı servisleriyle ya da 8 numaralı otobüslere binerek ulaşabilirsiniz. Havalimanından çıkar çıkmaz otobüsleri göreceksiniz. 8 numaralı otobüs seferleri sabaha kadar sürmektedir.

Size önerimiz ilk kez yurtdışına çıkıyorsanız okulunuzdan karşılama istemeniz olacak. Okul karşılamasına belli bir miktar ücret ödeyeceksiniz ama hem strese girmemiş olur hem de kocaman valizinizi sokaklarda sürüklemek zorunda kalmazsınız.

Yazın Bitmediği Malta’da Öğrencilik Hayatı!

 Malta uzun yıllar Arap, İngiliz ve Fransız sömürgesi olan Malta çok kültürlü bir ülkedir. Bu sebeple ülke; insanlarından mutfağına, kültüründen geleneklerine kadar oldukça renklidir… Ayrıca ada ülkesi olması sebebiyle de hareketli ve eğlenceli bir hayata sahiptir. Karnavalları, konserleri, plaj etkinlikleriyle Malta’da yaz ayları oldukça keyifli geçmektedir. 

 Orta Akdeniz’de bulunan ve Sicilya’nın hemen güneyinde yer alan Malta; 3 büyük ve 2 küçük adadan oluşuyor. Takımadalardan oluşan bu ülke; güney ikliminin etkisi altında bir ülke olması dolayısıyla kışın bile ılıman bir havaya sahiptir. Bu sebeple kış aylarında dil eğitimi almak isteyenler için çetin soğuklara sahip olmayan bir ülke olarak iyi bir alternatiftir. Ülkedeki dil okullarının, kış aylarında normalden daha uygun fiyatlarla hizmet sunduğu olduğu da unutulmamalıdır. 

 Malta’da ikinci dil olarak İngilizce konuşulması İngilizceyi okul haricinde günlük hayatta da kullanabilmenizi sağlar. Sınıfta öğrendiğiniz İngilizceyi sosyal ortamlarda günlük hayata da taşırken eğlenceye de doyacaksınız. Güneşi, denizi, plajları, tarihi ve sıcakkanlı insanlarıyla Malta sokaklarında dolaşmak çok keyiflidir. Karnavalları, açık hava konserleri, plaj partileriyle özellikle yaz aylarında çok keyifli zaman geçirebilirsiniz.

 Ülkedeki eğitim kurumları sundukları sınırsız seçeneklerle öğrencilerin kendilerine uygun programları seçmeleri konusunda kolaylık sağlar. Esnek başlangıç tarihleri, her seviyeye uygun sınıflar ve her yaş grubuna uygun programlar sayesinde öğrencilere ihtiyacı olan eğitimi alabilme imkânı sunmaktadır.

 Malta’da nereleri gezmek gerekir öğrenmek istiyorsanız listemizi veriyoruz…

 Game of Thrones’un Çekildiği Sokaklarda Dolaşın!

 Mdina: Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan Mdina, en iyi korunmuş Orta çağ şehirlerinden bir tanesidir. ‘Sessiz şehir’ anlamına gelen Mdina dar sokakları ve sarı tonlarındaki binalarıyla kendinizi farklı bir atmosferde hissetmenizi sağlayacak.

          Valetta: Malta’nın başkenti olan Valetta dar sokakları, cumbalı evleriyle her köşesinden tarih akan bir şehir. Game of Thrones sahnelerinin büyük çoğunluğunun çekildiği yerlerden olan Valetta’da eğitim alırken bir bakmışsınız kendinizi Game of Thrones setinin içerisinde bulmuşsunuz… Bu güzel şehrin sokaklarında opera gösterileri görürseniz şaşırmayın. Her köşesinden sizi şaşırtacak bir şey çıkan sokaklarda gönlünüzce gezinip, sosyalleşin.

          Büyük Üstatlar Sarayı: Game of Thrones etkisini hissetmek için illa bir sete denk gelmeniz gerekmiyor. Valetta’da bulunan Büyük Üstatlar Sarayı şövalye hikayeleri ve şövalye zırhlarıyla sizi adeta Game of Thrones dünyasına taşıyor.

          Aziz John Katedrali: Maltalı şövalyelerin kullandığı bir katedraldir. Dışarıdan iddiasız gözüken bu katedral içeri girildiğinde büyük bir şatafatı içerisinde barındırır. Kesinlikle içine girip görülmesi gereken bir yapı…

          Gazo: Malta’nın ikinci büyük adası Gozo’yu görmeden dönmeyin. Game of Thrones karakterleri Daenerys Targarian ve Khal Drogo’nun düğün sahnesinin çekildiği Azur Penceresini bu adada göreceksiniz.

          Comino Adası: Comino Adası ülkenin en güzel plajlarına sahiptir. Meşhur Blue Lagoon bu adadadır. Bu şahane plajda yüzmeden dönmeyin.

          Upper Barrack Gardens: Upper Barrack Gardens’a gidip o şahane manzarayı görmeden bu şehrin ne kadar güzel olduğunu anlayamayabilirsiniz. Canınız sıkıldıkça gidin ve güzel manzaranın tadını çıkarın.

          Popeye Village Fun Park: Temel Reis filminin çekimleri için inşa edilen film seti hala korunmaktadır. İlginç bir duraktır, uğramanızı öneririz.

          Marsaxlokk: Bu küçük balıkçı kasabası rengarenk kayıkları ve mimarisiyle kendinizi huzurlu ve mutu hissetmenizi sağlayacak. Bu güzel kasana bir yemek yemeden dönmeyin… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir