İrlanda Dublin Dil Kursları Eğitim Yaşam ve Çalışma

İRLANDA

İngilizcenin ana dil olarak konuşulduğu diğer bir ülke İrlanda’dır. İrlanda son yıllarda yaptığı ataklarda dil okulu yarışında ben de varım diyerek uluslararası pek çok öğrenciyi okullarında ağırlamaya başladı. İngiltere’ye nazaran daha uygun fiyatlara eğitim sunması, sıcak kanlı insanlara sahip olması, güvenli bir ülke olması İrlanda’yı son dönemde ailelerin ve öğrencilerin gözünde daha popüler bir hale getirdi.

Ülkedeki eğitim kalitesi de ülkenin ilgi görmesinin sebeplerinden biri… İrlanda’da dil eğitimi yüksek standartlardadır. Bu standartlar “Department of Educatio and Science” tarafından denetlenmektedir. Ülkedeki dil okullarının aynı standartlarda eğitim sunması için yapılan bu uygulama olumlu sonuçlar doğurmuştur.

Yemyeşil bir doğaya, doğal güzelliklere, eşsiz bir mimariye ve samimi insanlara sahip olan İrlanda’da da dil eğitimi için en çok tercih edilen şehir Dublin’dir. Avrupa’nın En Yaşanabilir Başkenti seçilen Dublin çok ilgi çekici, güzel, renkli ve eğlenceli bir şehirdir. Bu şehre gezmeye giden herkes hayran kalırken, uzun süreli yaşayanlar oradan kopmak istemediklerini söylemektedir.

İrlanda’nın bir diğer ilgi çekici özelliği ise uzun dönem öğrenci vizesi ile gidenlerin part-time çalışma iznine sahip olmasıdır. Öğrenci part-time bir iş bulduğu takdirde hem cep harçlığına katkı sağlayabilir hem de günlük hayatın tam içerisine girip İngilizcesini geliştirebilir.

 

Peki ya İrlanda’ya nasıl gideceksiniz? Gelin anlatalım…

İrlanda’ya Nasıl Gidilir? Dublin’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den İrlanda’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçak biletinizi son dakikaya bırakmadan almanız durumunda daha uygun fiyat seçenekleri bulabilirsiniz. Eğer iyi bir araştırmacıysanız Avrupa’nın farklı ülkelerinden aktarmalı uçuşlar bularak uçuşunuzu daha ucuza getirebilirsiniz. Uçuş yaklaşık 5 saat sürer ve İrlanda ile Türkiye arasındaki saat farkı 2’dir. Türkiye’de saat 10:00 iken İrlanda’da 12:00’dır.

Dublin Havaalanı şehir merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Dublin şehir merkezine otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezine Airlink(747) ve Aircoach (700) otobüs hatlarıyla gidebilirsiniz. Bizim size önerimiz ilk kez yurtdışına çıkıyorsanız okulunuzdan karşılama talep etmenizdir. Aslında ulaşım çok kolaydır fakat elinizdeki valizlerle ve günün yorgunluğuyla daha fazla strese girmeden konaklama yapacağınız yere kısa sürede varmanız sizin için en iyisi olacaktır.

  Yeşille Tarihin İç İçe Geçtiği İrlanda’da Eğlenceli Bir Eğitim Hayatı Geçireceksiniz!

 Uzun Dönem Öğrenci Vizesi Olanlar Dublin’de Part-Time Çalışma Hakkına Sahip!

Liffey Nehri etrafına kurulan İrlanda’nın başkenti Dublin; kuzey ve güney Dublin olarak ikiye ayrılır. Dublin’de dil okuluna giden bir öğrenci; yüksek kalitede eğitimi cazip fiyatlara alabilecek hem de bu ülkede geçireceği zamanda yapabileceği aktivitelerle çok verimli bir dönem geçirecektir. Dublin’de sportif ve kültürel aktiviteler çok yoğundur.

Yemyeşil bir doğaya ve birbirinden ilginç doğal güzelliklere sahip olan ülkede gezdiğiniz her yer sizi kendine hayran bırakacaktır. İrlanda’da eğitim aldınız süre zarfında hiç yapmadığını kadar yürüyüş yapmaya hazır olun…

Öğrenciler için ideal şehirlerden olan Dublin İngilizceyi günlük hayata taşıyabilmeniz için de çok elverişli bir şehirdir. Dublin halkının sıcak, yardımsever ve konuşkan olması gittiğiniz bir mekânda, alışveriş yaparken, kahve içerken, sırada beklerken, parkta otururken yerli halkla sohbet etme imkânı bulmanızı sağlar. Bu sayede ana dili İngilizce olanlarla konuşma imkânı yakalar ve İngilizce konuşma çekingenliğinizi üzerinizden atarsınız. Dublin’in İngilizce dil okulu lokasyonu olarak son yıllarda çok tercih edilmesi, şehirde çok sayıda uluslararası öğrenci bulunmasını da sağlar. Bu da farklı milletten yaşıtlarınızla sohbet etmenize olanak verir.

Dublin’in en ilgi çekici yanlarından bir tanesi uzun dönem (25 hafta ve üzeri) öğrenci vizesiyle gidenlerin 8 aylık part-time çalışma ve oturum izni hakkına sahip olmasıdır. Öğrenci part-time iş bulduğu takdirde yerli halkla sürekli iletişimde olabilir, kendi cep harçlığını çıkarabilir ve yurtdışında kısa süreli de olsa çalışma deneyimi kazanabilir. Öğrenciler dilerlerse 25 hafta dil eğitimi aldıktan sonra 8 hafta dil eğitimi almaksızın sadece çalışarak İrlanda’da kalabilmektedirler.

Dublin’de gezilecek pek çok yer, keşfedilecek pek çok ayrıntı vardır… Dublin kendinizi kültürel ve sanatsal yönden de geliştirebileceğiniz şehirlerdendir. James Joyce’dan U2’ya uzanan bir skalada sanatçıya sahip olan İrlanda’da kültür sanata doyacak ve bu alanda kendinizi çok geliştireceksiniz. Müziğin, eğlenceli geleneklerin ve kültürün simgelerinden olan İrlanda’da kendinizi geliştirmek için iletişime açık olmanız ve araştırmacı yönünüzü aktive etmeniz yeterli olacak.

Bir sürü şey anlattınız ama Dublin’de nerelere gezmeliyiz hiç bahsetmediniz diyorsanız gelin onları da tek tek yazalım…

Dublin’de Ne Yapmalı? Dublin’de Nereleri Ziyaret Etmeli?

 • Christ Chuch Katedrali: Dublin’deki en eski yapı olan bu katedrali görmek isteyebilirsin…
 • Trinity College: İrlanda’daki en eski üniversite olan Trinity College’ı gezmeni öneririz. Hele yurtdışında üniversite ya da yüksek lisans düşünüyorsan senin için itici bir güç olacaktır.
 • Book of Kells: Biz yurtdışı gezilerimizde şehirdeki kütüphanelere göz atmayı çok seviyoruz. Trinty College içerisindeki bu kütüphanede çok eski kitaplar görebilirsiniz.
 • O’Connell Street: Şehrin ana caddesidir. Bu caddede tarihi bir postane, sanat galerileri, dükkanlar ve kafeler yer alır. Hareketli ve ara sokaklarında gezilmesi hoş bir bölgedir.
 • Patrick’s Katedrali: Eski yapıları incelemeyi seviyorsanız burayı ziyaret etmenizi öneririz. İrlandalılar için çok önemli olan St.Patrick’in adı verilen katedral ülkenin en büyüğü…
 • Stephan’s Green Park: İrlanda’nın yeşil bir ülke olduğunu söylemiştik. İşte şehrin içerisindeki bu park da bu yeşilliğin ispatı niteliğinde. Şehrin içerisinde böyle huzur bulacağınız ortamların olması çok güzel bir his. Kesinlikle gidin…
 • Klimalnam Goal: Bu yapı bir hapishane olarak inşa edilmiş. Çok ilginç bir mimari ve içeri girdiğinizde size farklı hissettiren bir mekân. Ziyaret etmenizi öneririz.
 • Guinness Storehouse: Dünyaca ünlü Guinness’ın bira fabrikasını gezmek güzel bir deneyim. Gezmesi çok keyifli bir yer. Biranın yapımı ve tarihine dair pek çok bilgi edineceksiniz.
 • Irish Viskey Museum: Viskisiyle ünlü İrlanda’da bu içkinin yapılışına dair bilgi alabileceğiniz bir mekân. Gerçekten öğretici bilgiler edinecek ve keyifli vakit geçireceksiniz.
 • City Hall: Şehir merkezinde ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz güzel yapılardan bir tanesi… İçine girip şöyle bir dolaşmak bile hoşunuza gidebilir.
 • George’s Street Arcade: Dublin’de yapacağınız uzun yürüyüşlerde mola verebileceğiniz güzel bir durak. Özellikle Pazar günleri çok hareketli oluyor. Güzel atıştırmalık alıp alışveriş yapan insanları izleyebilir, uygun fiyata ilginç objeler bulabilirsiniz.
 • Dublin Flea Market: İkinci el pazarıdır. O stant senin bu stant benim bakınırken saatler geçirebilirsiniz. Uygun fiyata ilginç objeler alabilirsiniz.
 • Dağ Yürüyüşleri: Size net isimler verip şuraya gidin diyemiyoruz. İsterseniz bir tur şirketini ziyaret edip, günlük gezi programlarına katılın, isterseniz arkadaşlarınızla ellerinizde haritalar sırtınızda sırt çantalarıyla yürüyüşe koyulun. Hangisini seçerseniz seçin İrlanda’nın doğasına aşık olacaksınız bizden söylemesi…
 • Phoneix Park: Avrupa’nın en büyük parkı olarak bilinen bu parkta geyikleri izleyebilir doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Ha’penny Brdige: Şehir merkezindeki bu köprü turistlerin sevdiği yerlerden. Şehrin görüntüsünü güzelleştiren bu köprüde birkaç fotoğraf çekmek fena olmaz.
 • İrlanda Ulusal Müzesi: İrlanda’nın büyük müzelerinden birtanesidir. İrlanda tarihini, ulusal ve uluslararası sanat eserlerini yakından inceleyebilirsiniz.
 • Temple Bar: Dublin’in en önemli ve popüler eğlence merkezlerinden olan Temple Bar’a gidin. İrlandalılar nasıl eğlenilirmiş siz göstersinler…

YAP!

 • 17 Mart St. Patricks Günü kutlamalarına katıl. Yeşilleri giy, ye, iç, dans et!
 • Bloomsday Festivale katıl ve edebiyata doy! James Joyce’un Ulysses romanında geçen mekanları bisiklet turlarıyla gezi okuma etkinliklerine katıl.
 • Dublin Tiyatro Festivaline git! Farklı ülkelerdeki kültür sanat etkinliklerine dahil olmak önünde yeni kapılar açacak!
 • Bira ve viski fabrikalarını ziyaret et! Hem içecekler nasıl yapılıyor gör hem de ülke tarihine dair fikrin oluşsun!
 • İrlanda yeşilini yerinde gör! Dağ yürüyüşlerine katıl ve eşsiz manzaranın keyfini çıkar!
 • İrlanda halkıyla kaynaş, ne kadar eğlenceli olduklarını gör! Temple Bar sosyalleşmek için iyi bir alternatif olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir